על ניסים ונפלאות והדלקת נרות חנוכה נוסח בית שמאי

לאחרונה שמעתי שההולכים במסורת בית שמאי, מדליקים ביום הראשון של חנוכה את כל שמונה נרות ומחסירים נר אחד במשך ימי החג. 

הסיבה למנהג זה נראתה לי הדרך המתאימה לכאוטים כשרים חמהדרין ופחות, לחגוג את חנוכה. 

להזכירכם, חג החנוכה (הַחֲנֻכָּה) או חג האורים הוא חג הנחגג במשך שמונה ימים. לזכר ניצחונם של החשמונאים במרד נגד היוונים, חנוכתו מחדש של בית המקדש, ונס פך השמן. החג מצוין באמירת הלל והודאה וכן בהדלקת נרות חנוכה, בשמונת הימים מכ"ה בכסלו עד ב' בטבת או ג' בטבת.

ישנן שתי דרכים להביט על הנס: אפשר לומר שהוא גדל מיום ליום, אך אפשר לטעון להיפך שהוא היה בשיאו ביום הראשון ואחר כך הלך וקטן.

אפשר להביט על הנס בשתי דרכים: 

  1. להתמקד בשמינית השמן שבערה לילה שלם ואז הנס המדהים הזה הלך והתפרסם מלילה ללילה ומיום ליום
  2. להתמקד בשמן הנמצא בפך שהלך ופחת מלילה ללילה. בלילה הראשון היה להם שמן שמסוגל לייצר נס של שמונה ימים ואילו בלילה השני היה להם שמן שמסוגל לייצר רק נס של שבעה ימים.

בית הלל הולכים אחרי מה שקרה בפועל, והרי הנס גדל והתפרסם מיום ליום. 

בית שמאי מתמקדים בפוטנציאל הנס – והרי עוצמת הנס האלוהי ביום הראשון, היתה גדולה מביום האחרון.

אני מניחה שחלק מכם מכיר את המנהג הזה אבל אני מהמרת על זה שרובנו לא נתקל אי פעם במישהו שחוגג את חנוכה בצורה הזו. אם נחליף את המילה נס במילים כמו מג'יק או קסם, פתאום זה נראה מאוד רלוונטי ואפילו ברור מאליו, מדוע בית שמאי בחרו להתמקד בפוטנציאל עוצמת הקסם. חווית הנס, או המג'יק, מתועדת בכתבי הקודש (השונים והמשונים) של הכאוס מג'יק, במילה אחת – גנוסיס (Gnosis). חוויה זו היא יחידה במינה ועוצמתית ביותר. אבל תחושת החוויה וזכרונה דועכת בימים שבאים אחריה, כמו בחנוכיה של בית שמאי, שבה מחסירים נר אחד בכל ימות החג וביום האחרון אנו נשארים אם נר אחד שמאיר את זכרון הקסם עד לפעם הבאה.

אני מניחה שרובכם, אם הגעתם עד הלום, לא שייכים לבית הלל או לבית שמאי, אלא שוחים בביצת תודעת אומנות הכאוס או הכאוס מג'יק, וניסים ונפלאות, קסמים וכישופים הם בהחלט חלק מהדרך או גלגלי ההצלה שלנו. ולכן, עלה בי רעיון שאת החג הזה נחגוג בהתמקדות בפוטנציאל הנס האלוהי (the divine magick) במשך כל שמונת ימי החג. יעני, שמונה נרות בכל יום. 

כשאנו מתמקדים בפוטנציאל האלוהי של הקסם, משמעות המילים  נס גדול היה כאן מקבלות תהודה אנרגטית הרבה יותר חזקה שמהדהדת בכל מרחב הרשת הקוסמולוגית וסופגניית הטורוס.

חג שמח של ניסים ונפלאות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s