ראיון עם פיטר קרול

אחד היתרונות בעבודה שלי, הוא עריכת הניוזלטר החודשי של המערכת, שמביא איתו שיחות ומפגשים עם הסופרים שאנחנו עובדים איתם.

לראיון עם פיטר קרול חיכיתי בקוצר רוח והתרגשות רבה, כי בכל זאת, אתם יודעים זה פיטר קרול! בכבודו ובעצמו!! אבל אמממה, ברגע האחרון קיבלתי פיק ברכיים רציני, כאבי בטן וסחרחורת, לרגע אפילו חשבתי שהנה גברת C19 באה לבקר אותי בכבודה ובעצמה. למזלי הרב, יקירי ושותפי למסע ובמערכת, ובמקרה גם חבר ותיק של פיטר, תפס פיקוד ועשה את הראיון במקומי.

פיטר ג' קרול, הוא אחד ממייסדי  ה-IOT , האירגון הרשמי של זרם הכאוס מאג'יק, אותו הוא הנהיג במשך עשור.  פיטר קרול התחיל את דרכו כמדען ועסק במחקר במשך כשלושים וחמש שנים.

הוא מחברם של הספרים : 

Liber Null (1978) and Psychonaut (1982) (published in one volume in 1987) 

Liber Kaos (1992) PsyberMagick: Advanced Ideas in Chaos Magick (1995) 

The Apophenion: A Chaos Magic Paradigm (2008)

The Octavo: A Sorcerer-Scientist's Grimoire (2010) 

EPOCH: The Esotericon & Portals of Chaos (2014) 

פיט, אתה יכול להציג את עצמך ולומר מעט על מה שאתה עושה, המטרות והיעדים עם הכתיבה שלך?

מאז שפרשתי מעסקי מוצרי הטבע שפיתחתי, חנות קטנה בבריסטול שגדלה לחברת סחר בינלאומית, אני חי חיים נינוחים יותר, עוסק בניהול הנכסים שרכשתי במשך 40 שנה ונהנה ממשפחתי וחברי. 

הפרישה מעסקים פעילים, נתנה לי את האפשרות לבלות יותר זמן בניהול התואר המקוון Batchelor of Magic במכללת Arcanorium ולעבוד על הממשקים בין קסם, קוסמולוגיה ופיזיקה קוונטית. 

'מכשפה היא פיזיקאית מורדת' כפי שכתב פילוסוף הטבע תומאס ווהן, וכקוסם וכמדען יש לי חזון להבין כיצד הם משתלבים זה בזה.

מעולם לא הייתי צריך לכתוב בשביל כסף, כך שזה משחרר אותי לכתוב רק מה שאני רוצה, במקום לרצות מו"ל או קהל קוראים. אני כותב על מה שעולה מהמחקרים והניסיונות שלי ואני כותב את זה בעיקר בשביל עצמי כדי להבין את זה ולספק תיעוד. 

משמח אותי שאחרים מצאו את החומר שימושי, אספו את הרעיונות ורצו איתם ועזרו לי ועוררו אותי לפתח אותם הלאה.

אם עדיין לא עשית זאת, תוכל לומר קצת יותר על הרקע המשפחתי שלך, בעבר ובהווה – האם אתה נשוי, ילדים, עבודה?

גדלתי במשפחה ממעמד הפועלים הגבוה בחוף הדרומי של אנגליה והתמזל מזלי ללמוד בבית ספר למחוננים ולאחר מכן באוניברסיטת לונדון. 

באוניברסיטה הבנתי שכימיה משעממת אותי להחריד והתחלתי ללמוד אזוטריה ברצינות. פגשתי שם את אשתי לעתיד ומאז אנחנו ביחד, נסענו להודו ולאוסטרליה, ואז התחתנו והולידנו שתי בנות בשובנו לאנגליה. שתי הבנות רכשו תארים במדעים, לאחת יש גם דוקטורט, שתיהן עובדות באקולוגיה, ולגדולה נולדו שלושה נכדים שגורמים לי לאושר רב.

האם אתה קורא לעצמך קוסם/קוסם כאוס, מכשפה, שאמאן, אלכימאי, אסטרולוג, כוהן – אם כן, מה זה אומר לך? והאם זה חשוב? (אני בטוח שאני זוכר שאמרת כמה חשוב לקוסם לקחת 'בעלות' על התואר שלו …)

בדרך כלל אנו מתייחסים לעצמי (אני/אנו משתמשים ברבים בכוונה) כמכשף-מדען. המדען שבי מסתייג מאלכימיה ואסטרולוגיה, המכשף שבי מרגיש בנוח עם כישוף ושמאניזם כפי שאנו מבינים אותם כיום. אני מנסה להימנע מלשחק את הכוהן, אני מעדיף לתת עצות קסומות טכניות מאשר עצות מוסריות.

אתה בעיקר מתעניין במה שלדעתי נקרא קסם כאוס(כאוס מאג'יק)- אתה יכול להסביר מה זה ומה זה שמשך אותך לזרם הזה?

כשהתחלתי להסתכל על רעיונות קסומים ואזוטריים, נקטתי בגישה אקלקטית מאוד והתבוננתי במסורות רבות. מאחורי כל המערכות הסמליות המורכבות והקישוטים שבכל המסורות השונות, יכולתי לראות מספר מנגנונים בסיסיים בעבודה. נראה כי טכניקות ליבה של קסם, ניחוש, קריאה, זימון והארה, הן הבסיס למה שעשו כל הקוסמים בכל המסורות והזרמים, למרות ההבדלים העצומים באופן שבו הם דיברו על זה והאמונות שהם הקיפו אותם. 

כמו מדען טוב נקטתי בגישה רדוקציוניסטית, ולאחר שזיהיתי את הטכניקות הבסיסיות, הלבשתי אותן בסמליות עכשווית כמו קוסם טוב. 

לשם כך בחרתי במטאפיזיקה בהשראה קוונטית – יקום הפועל על חוסר קביעות, אקראיות, סיכוי והסתברות – יקום הפועל על כאוס ולא על סיבתיות מחמירה או בגחמה של אלים מסתוריים.

כתבת שני כותרים עבור מנדרייק – האם תוכל לומר מעט עליהם?

האפופניון עוסק באפשרות לדמיין את הבלתי מתקבל על הדעת ולהפעיל את האלה המתמחה בכך – אפופניה עצמה.

The Apophenion

האוקטבו ממשיך את נושא – הדמיון הבלתי נתפס של 'חידוש הנישואין' בין מדע לקסם לאחר כמה מאות שנים של 'גירושין'. 

הרעיון של פראצ'ט לגבי גרימואר מאסטר, שהגדיר את המציאות של דיסק-וורלד, נראה כל כך מושך, שביקשתי מאפופניה לנסות להרכיב גרימואר שווה ערך עבור Roundworld (כלומר, העולם הזה). הוא מכיל גם חומר על אבירי הכאוס וזימון לאריס, למי שמוכן לקחת את הסיכונים.

The Octavo

במבט לאחור, מה אתה מרגיש  לגבי מקור הספר – האם הלקחים המרכזיים עדיין רלוונטים?

שני הספרים עלו מהעבודה והמחקר שנעשו במכללת ארקנוריום, בתקופה בה התנהל פורום אינטרנט פעיל ביותר ורעיונות וטקסים יוצאי דופן עפו הלוך ושוב במרחב הקוסמי במשך מספר שנים. כל זה התרחש בימים הראשונים של האינטרנט לפני התפתחות הרשתות החברתיות כפי שאנו מכירים אותן כיום ותשומת הלב והשיח התרבותי ירדו. אני חושב שהספרים משמרים את התובנות הרלוונטיות שנוצרו והתגלו במכללת ארקנוריום במהלך השנים הראשונות של פתיחת המכללה לרשות הכלל. אני מקבל עליהם הרבה התכתבויות.

האם 'המסע' בספרים שלך מיועד לכולם או שהוא מכוון לעוסקים בכאוס מאג'יק בלבד? האם הוא מתאים גם למתחילים?

Chaos Magic מקצר את הדרך הקסומה והופך אותה לתלולה ומסוכנת יותר. זה מעצים את החולשות והעוצמות. בידיו של אדם אינטליגנטי ומסוגל, זה יכול לשחרר גאונות והישגים גדולים. בידיהם של בני תמותה פחותים, הדבר מוביל לעיתים קרובות לתקלות ולאסונות. לעולם אל תיתן חרב למי שאינו יכול לרקוד, ואל תצפה ממי שאינו יכול להתמודד עם מציאות רגילה להשתמש היטב בשרביט.

האם אתה יכול לנסות ולסכם, בקצרה, את המסר המתמשך של הספרים הללו?

ספרי קסם קדומים מדברים במידה רבה על כוחם של 'רוחות'. שופנהאואר, לוי וקרולי הכריזו על עליונות רצון הקוסם, וזה עומד בבסיס רוב החשיבה הקסומה של המאה העשרים. באפופניון ובאוקטבו, אני טוען את העליונות הקסומה של הדמיון. הדמיון גם יוצר וגם משנה את המציאות שלנו, ולתופעות דמיוניות יכולות להיות השפעות של ממש. הדמיון עומד בבסיס הרצון, למעשה, אנו מזמנים כוח רצון שנקרא על ידי מעשי דמיון אם אתה חושב על זה.

האם יש לך דף אינטרנט או בלוג?

http://www.specularium.org

דפי הקסם כאן מייצגים רעיונות שנבדקו במשך כל החיים. המאמרים הקוסמולוגיים האלטרנטיביים הגיעו כעת לבגרות ועדיין לא הופרכו גם לאחר 355 אלף צפיות.

לגבי דפי הפיזיקה הקוונטית האלטרנטיבית, העבודה עדיין בעיצומה.

הראיון המקורי שמור במערכת אצל האחד, היחיד והמיוחד Mogg Morgan

מזמינה אתכם להצטרף לרשימת המכותבים שלנו ולהנות מראיונות עם הסופרים של Mandrake בכל חודש.

דיתי מורגן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s